top of page
חיפוש

The best routes in the country - מסלולי הטיפוס הטובים בארץה"קלאסיקות" - סדרת כתבות


האמת שזאת סדרת כתבות שחשבתי לכתוב כבר שנים, אך מעולם לא מצאתי את הזמן הנכון לשבת ולכתוב אותה, אז הנה הגיע הקורונה והגיע הזמן - בין אפיית לחם מחמצת לתלייה על פינגרבורד בחצר אני מציג בפניכם את סדרת ה"קלאסיקות".

סדרת כתבות שמטרתה לאגד את ה"קלאסיקות" שיש לנו במדינתנו הקטנה ובמצוקינו הנחמדים, לעבור בין מבחר דירוגים ולמצוא את המסלולים האלה בכל מצוק שהם "must climb".

כדאי לציין שטיפוס הוא כמו אמנות או אוכל לצורך העניין ו"על טעם ועל ריח אין להתווכח" ולכן כל הכתוב בכתבות הן דעותיי האישיות וכמובן לפי סגנון הטיפוס שאני הכי נהנה ממנו לכן יש סיכוי שתחלקו עליי - וזה יהיה נהדר, אשמח לעורר שיח ולשמוע את דעתם של הרבה מטפסים.

אחד הדברים שאני הכי אוהב בטיפוס הוא הקהילה והדיבור הזה שדומה בכל העולם, כמו הפעם שטיפסתי עם חבר קולומביאני בבלו מאונטנס באוסטרליה ושנינו נזכרנו במסלול קלאסיקה ששנינו טיפסנו בתאילנד - אני לפני 4 שנים והוא לפני שנה - זה מחבר ומדהים בעיניי, איך פיסת סלע יכולה לחבר בין אנשים ואני שמח להיות חלק מהקהילה כאן ולעודד שיח דומה בישראל.

לפני שנתחיל הייתי רוצה לפרק לגורמים את המונח "קלאסיקה", באופן כללי למה מסלול אחד ייחשב ככזה ומסלול אחר כ - עוד מסלול.

לדוגמא, מי שמכיר, גיידבוקים רבים מעניקים כוכבים לצד כל מסלול בספר וכך אפשר לדעת איזה מסלולים כדאי לטפס קודם במידה ואתם בחופשה או קצרים בזמן, ואין לכם יכולת לטפס את כל המסלולים במצוק. בגיידבוק של יוון, לדוגמא, אף הלכו צעד קדימה וקלאסיקות סימנו עם תו נגינה ככה שתדעו שממש לא כדאי לכם לפספס את המסלול. גם הסימונים האלה מקבלים ביקורת - לא פעם תשמעו טענות שאם מסלול ספציפי מקבל הרבה כוכבים הוא יטופס ללא הפסקה ויהפוך ל"polished" במהירות, כשלידו יכול להיות מסלול מדהים גם כן שפשוט לא יטופס באותה מידה בגלל אותו הסימון. בטענה הזאת, בעצם אומרים - תנו לאנשים לטפס לפי מה שנראה להם לעין כמסלול טוב ושהם יחליטו בעצמם מה היא הקלאסיקה ומה לא.

ניסיתי לשבת ולחשוב מהם הגורמים שיגרמו למסלול לקבל את התואר "קלאסיקה", ומצאתי כמה:

נתחיל במיקום - location, מסלול באוירה יוצאת דופן, לדוגמא ה"digital crack" ב chamonix, בדירוג 8A אחד הידועים בעולם בגלל המיקום ומה שצריך לעבור כדי להגיע אליו - הוא נמצא בסביבה אלפינית לחלוטין, מלאה בפסגות משוננות ושלג, וללא ספק מדובר במסלול מרהיב - https://www.youtube.com/watch?v=G3eeICHIHu4&t=2s (סרטון קצר על המסלול).

דוגמא נוספת היא "tonsai playboy" שנמצא בגן העדן בטונסאי - תאילנד, המסלול 7A+\B נמצא ישירות על החוף היפייפה עם נוף עוצר נשימה של הרי ליימסטון שיוצאים מהים ויוצרים תמונה עוצרת נשימה.
גורם נוסף הוא הצעדים, התנועות או ה"זרימה" של המסלול. למשל, אם יש בטא אחת בלבד לטפס את הקרוקס והיא מורכבת מסדרת צעדים "מיוחדים" - המסלול יכול להיחשב כקלאסיקה, כיוון שנדיר למצוא משהו בסגנון הזה. דוגמא נוספת היא "דיינו" (קפיצה) גדול באמצע מסלול - בשורה התחתונה, צעדים מסובכים ומעניינים לעיתים יגרמו למסלול להיקרא כקלאסיקה. מסלול עם "זרימה" גם כן יכול להיחשב ככזה שלפעמים יכול לגרום הרגשת flow מדהימה. הכוונה היא למסלול שנראה כאילו נועד שיטפסו אותו, שהצעדים מושלמים - איפה שתסתכל תמצא אחיזת רגל, איפה שתחפש תמצא אחיזת יד ומנחי הגוף יהיו נעימים ופשוט לטפס את המסלול יהיה חוויה מהנה.

עוד גורם למסלול להיקרא קלאסיקה הוא ההיסטוריה שלו, לדוגמא "action direct" שבפרנקניורה, גרמניה- ה9A הראשון בעולם, או "biographie" ה9A+ הראשון בעולם שבסיאוס, צרפת. מטפסים ייסעו לצד השני של כדור הארץ כדי לטפס מסלול ספציפי או בעיית בולדר ספציפית בגלל החשיבות וההיסטוריה של המסלול.

גורם אחרון לבינתיים, הוא feature מיוחד בסלע, או קטע מאוד אסתטי במצוק שלעיתים ייקרא "king line". דוגמאות למסלולים כאלו הם למשל באיזור הטיפוס indian creek במדבריות ארהב. שם קיימים splitter cracks - חריצים שחוצים את הסלע החלק להפליא מהאדמה ועד לסוף המצוק ויוצרים מראות מרהיבים. סוג סלע נוסף שמדהים ביופיו ובייחודו ויכול לייצר אסתטיקה כזו הוא נטיפי סלע (stalcktites או tufa) - נפוצים באתרי טיפוס מסוג ליימסטון (סלע גיר) ויוצרים טיפוס תלת מימדי ומאוד מיוחד וכייפי (למי שמורגל לסוג טיפוס הזה כמובן).חשבתי על עוד כמה גורמים שיתנו למסלול את התואר הנחשף אך אלו שהצגתי בפניכם לדעתי הם החשובים ביותר.

בפרק הבא בסדרה אפרט על מסלולי ה6A הטובים בארץ!

stay tuned(:


731 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page