חיפוש

Best 6A's in Israel - The best routes in the country - מסלולי הטיפוס הטובים בארץ

הדירוג 6A הוא דירוג מעניין, הוא סוג של עליית מדרגה מדירוגי החמישיות ויש בדירוג הזה סוג של אמירה - כניסה לדירוג השישיות.

בקריירת הטיפוס שלי ובשלל אתרי הטיפוס בהם טיפסתי ברחבי העולם, כמה מהמסלולים היותר טובים שטיפסתי בחיי היו בדירוג 6A.

הסיבה לכך שמסלולים רבים בדירוג זה יכולים להיות מהנים כל כך, היא שכבר מדובר בטיפוס של ממש (ביחס להרבה חמישיות או רביעיות). הטיפוס בדירוג זה יכול להיות ורטיקלי ומצריך חשיבה והבנת תנועה על הסלע. בהרבה מקרים המסלולים יתאפיינו באחיזות טובות, מה שהופך את הצעדים במסלול לכייפים וזורמים.

נתחיל בסקירה של מסלולי ה6A הטובים בישראל! אלו, שאם תגיעו למצוקים בהם הם נמצאים אל לכם לפספס אותם! - שימו לב - אם חשוב לכם האונסייט אז יש פה "בטא אלרט".


מסלולים מהצפון לדרום -


גיתה - סקטור "פיול" צילום: קלאודיה זיגלר

נתחיל במצוק שבעיני רבים נחשב לאחד המצוקים הטובים בארץ - גיתה.

בגיתה תוכלו למצוא באיזור ה100 מסלולים בשלל רמות קושי וסגנונות שונים, גיתה מחולק לשניים - גיתה מערב וגיתה מזרח.

בגיתה מערב ישנם מסלולים בעיקר פייסים (ורטיקליים) מ10 ועד 30 מ' ובדירוגים נוחים - מספר חמישיות נחמדות הרבה שישיות וכמה מסלולים יותר קשים.

גיתה מזרח מפורסם בזכות הסקטור הידוע - ה"פיול" שפותח לראשונה ב2001 ע"י פליקס שלמוביץ ובמהרה הפך למקום לאוהבי הז'אנר של הטיפוס השלילי והבולדריסטי בארץ.

אם תמשיכו ברגל אחרי סקטור "פיול" תגיעו לסקטור "הילטון" שבו יש כמה וכמה מסלולים יפים וארוכים בדירוגים נוחים. אחד ממסלולים אלה, הוא ה 6A של המצוק ושמו "ברטה" (המסלול קרוי על שם אמו של פליקס שבילט את המסלול) - המסלול שאורכו 24 מטרים זורם וכייפי לכל אורכו ומצריך מחשבה ותנועה נכונה. יחד עם זאת הוא לא יהיה קל למטפסים ש6A בשבילם הוא המקסימום ולעיתים גם הבולטים טיפה רחוקים אחד מהשני. המסלול מקבל את מקומו בכתבה הזאת בעיקר בגלל אורכו (24 מ' נחשב למסלול ארוך במצוקי הארץ), הזרימה שלו, השוני וייחודיות הצעדים, בהחלט מומלץ!


למסלול הבא נשאר באותו איזור גיאוגרפי ונעבור למצוק "היונים" - במצוק הנפלא הזה מבולטים בקירוב 50 מסלולים וגם פה תוכלו למצוא שלל רמות קושי.

הסלע הנהדר הוא מה שמאפיין את המצוק ויוצר חווית טיפוס כייפית ברוב המסלולים.

אחד המסלולים הידועים והמיוחדים בארץ, מסלול 6A שמקומו מובטח ברשימה הזאת, ולדעת רבים הטוב בארץ לרמתו- ה"ביוטי".


מטפסים על ה"ביסטי" - מסלול אחד ליד ה"ביוטי"

הביוטי בולט ב2002 ע"י מקס שוסטר ושמעון בארי, ניתן לזהות את המסלול בקלות ע"י הקו בסלע האסטטי שמלא בפוקטים (חורים בסלע - מימין למטפס בתמונה) בכל הגדלים (בחלקם אפילו אפשר לשבת לנוח).

ה"ביוטי" הוא בהחלט מסלול מיוחד בגלל האיכות של הסלע וסגנון הטיפוס שהוא מאפשר.

טיפוס המסלול לפעמים קל וזורם ולפעמים מרגיש תקוע ופחות כיפי מהסיבה שיש בו כ"כ הרבה אחיזות ולעיתים קשה לבחור את האחיזה הנכונה. לדעתי הדרך לטפס אותו היא לנשום עמוק, להיות ברגע וכל הזמן לחפש את אחיזות הרגליים ומיקום הגוף שיאפשרו לנוע בצורה הכי יעילה שאפשר. חשוב לזכור לא להלחץ שאולי אנחנו מחזיקים באחיזה הלא נכונה ומוציאים יותר מידי כוח - אם תעקבו אחר הוראות אלו אני מבטיח לכם חוויה מהנה על המסלול.

ב"ביוטי" כמעט לכל אורך המסלול יש אחיזות טובות ויש הפתעה קטנה בסוף 😊.

מבחינת התאמה כמסלול למטפסים שהמקסימום שלהם הוא 6A הייתי אומר שזאת בחירה דיי טובה, ההקלפות לא מסוכנות וזה מסלול נהדר נקודה.


למסלול הבא ברשימה (לדעתי האישית המנצח בכתבה) נרד דרומה, לאיזור המרכז - מצוק בית אריה.

מצוק בית אריה הוא מצוק נפלא למטפסי דירוגי הביניים. במצוק ישנם בסביבות ה40 מסלולים, בדירוגים שנעים מחמישיות ועד 7C (מומלץ במיוחד למטפסי 6A - 6C), הסלע ברובו הוא טוב.

המסלולים במצוק בסגנונות ואורכים שונים ובזכות השוני והגיוון מצויים בו כמה מהמסלולים הטובים בארץ בכמה דירוגים שונים. בהחלט מצוק נהדר!

בבית אריה החלו לטפס בתחילת שנות ה90 וסגנון הטיפוס היה בעיקר טראד - טיפוס טבעי עם אבני עיגון. עם השנים החלו לבלט יותר ויותר מסלולים ספורטיבים מה שהתחיל למשוך קהל מטפסים רב מכל איזור המרכז וכיום מדובר באחד המצוקים הפופולריים בארץ. מסלול ה6A המדובר במצוק זה הוא "סופר דדי", המסלול בולט ב2010 ע"י נמרוד נחמיאס וממוקם בסקטור הראשון במצוק ממש בצמוד לעלייה למרפסת.


"סופר דדי" ממבט עילי

המסלול שאורכו 20 מטרים הוא פשוט תענוג צרוף לטיפוס משלל סיבות: הזרימה והגיוון שבו, הזווית שלו, שברוב המסלול נעה בין ורטיקלית לחלוטין למעט חיובית ובנוסף, אין בכל המסלול "קרוקס" אחד ברור וספציפי וזה היופי שלו, שהופכת אותו בעיניי למסלול זורם שדורש מחשבה וטיפוס נכון.

לעיתים במהלך הטיפוס ממש לא ברור מה הצעד הבא ויש מספר אופציות אך כל עוד ממשיכים להסתכל ולסמוך על הרגליים כל בעיה נפתרת בקלות.

מבחינת הבילוט במסלול, הבולטים לא קרובים, יחד עם זאת הבילוט הוא טוב ולא מסוכן, כל ההקלפות נוחות מאוד וזו סיבה נוספת שהופכת את המסלול לקלאסיקה.

טפסו ותהנו!


בשביל המסלול האחרון ברשימה נדרים עוד קצת למצוק המרשים בארץ ובעל פוטנציאל אדיר להמון מסלולים נוספים - עין פארא (ואדי קלט).


עין פארא

הטיפוס בעין פארא החל באמצע שנות ה-80 וברובו המוחלט היה טראד (טיפוס טבעי).

עם השנים גם כאן החלו לבלט יותר ויותר מסלולים וכיום מדובר במצוק הפופולארי בארץ שרואה מידי סופ"ש עשרות מטפסים.

עין פארא מחולק לאיזור הצפוני והדרומי שביחד מגיעים לסביבות ה100 מסלולים, ישנם שלל דירוגים מחמישיות ועד 8C ורוב הטיפוס הוא בסגנון מאוד ייחודי - "פארא סטייל", למטפסי שביעיות גבוהות ושמיניות יהיה הרבה מה לטפס בפארא אך גם למטפסים מתחילים יותר יש מספיק מה לטפס כאן.

לעין פארא יש אופי, סגנון הטיפוס הוא מאוד ייחודי, ברובו המוחלט המסלולים הם מסלולי פייס (ורטיקלים) ומחייבים טכניקה ועבודת רגליים מעולה גם במסלולים הקלים. גם המרחק בין הבולטים בלא מעט מסלולים יכול להיות מאתגר למטפסים שרגילים למצוקים עם בילוט צפוף יותר.

לטפס בעין פארא יהפוך אתכם למטפסים טובים יותר, גם מנטלית וגם טכנית.

המסלול שסוגר את הרשימה נמצא במצוק הדרומי של פארא ובסקטור ה"ונטילטור", ללא ספק מדובר בקלאסיקה - "זמנים מודרנים".

הוא בולט ע"י אורן נוגראדי ועופר בלוטריך ב2006, אורכו 32 מטר של טיפוס יפייפה בסביבה ייחודית.

בפארא כמו בפארא שום דבר לא קל, אז גם במסלול הזה שהכל זורם והאחיזות טובות כמעט לאורך כל הדרך ההתחלה ממש לא פשוטה, אך לאחר שעברתם אותה ההמשך הוא - אין מילים, טפסו ותראו בעצמכם.

למטפסים מתחילים יחסית המסלול יכול להיות קצת מאיים מכיוון שיש אזורים שהבולטים קצת רחוקים,

באיזורים האלה הטיפוס הוא תמיד מאוד קל ועמדות ההקלפה נוחות מאוד ולא מסוכנות.

כשמטפסים את המסלול אפשר ממש להכנס לסוג של "flow" ואפילו לשכוח להקליפ בולטים בגלל שהטיפוס כ"כ מהנה וזורם.


אני חייב לציין שיש עוד המון מסלולי 6A מדהימים בארץ בכל מיני מצוקים אך אלו שציינתי פה הם המסלולים האהובים עליי בארץ לדירוג הזה. יכול להיות כמובן שפספסתי כמה קלאסיקות פה ושם ואני מתנצל על כך אם כן, בכל מקרה אני מקווה שנהנתם לקרוא ובפעם הבאה שלכם במצוקים האלה תנסו את המסלולים האלו ותהנו!


בכתבה הבאה אכתוב על ה6b/+ הטובים בארץ!

stay tuned!709 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול